nedjelja, 25. prosinca 2016.

KLASICI: "Božićna priča", Charles Dickesn


"Božićna priča", Charles Dickens
🎄
Ma koliko se knjiga napisalo na temu Božića, niti jedna ne može nadmašiti kultni klasik Charlesa Dickensa, "Božićna priča".
Već prvo izdanje, 19. prosinca 1943. (s ilustracijama Johna Leecha) doživjelo je velik uspjeh te je, samo u prvom vikendu, prodano preko 6000 primjeraka.
Tako da je gosp. Dickens, vjerojatno, uspio vratiti svoj dug budući da se, upravo iz tog razloga, upustio u pisanje ovog djela. ;)
Knjiga je doživjela mnoga izdanja, prevedena je na brojne svjetske jezike, a ima i preko 15ak ekranizacija.
Meni je to omiljeni božićni film koji uvijek mogu gledati, a i knjiga mi je posebno draga i zato jer je bila prva knjiga koju sam, negdje tamo u višim razredima osnovne škole, pročitala na engleskom jeziku.
Što se tiče radnje, imamo škrtog, starog bankara i mizantropa, Scrooga koji uopće na mari za blagdane, za svog siromašnog nećaka i uopće, živi povučeno, misleći samo na svoj novac koji ne dijeli ni sa kim. Na večer uoči Božića dolazi mu duh pokojnog partnera Marleya i najavljuje da će ga tijekom noći posjetiti tri duha: prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.. I dok u pratnji duhova, Scrooge "zaviruje" u sve te faze svoga života, posebice u budućnost u kojoj vidi kako se ljudi vesele njegovoj smrti, Scrooge se budi kao drugi, bolji, čovjek.
Tako da ovo djelo ima jaku, uvijek važeću poruku, napisanu na originalan način, a nad kojom se možemo svi (barem malo) zamisliti i vjerujem da će "Božićna priča" zauvijek ostati najpoznatiji, božićni klasik.


petak, 23. prosinca 2016.

Uz knjigu je toplije- prijedlozi za zimsko čitanje 2016/17


UZ KNJIGU JE TOPLIJE- PRIJEDLOZI ZA ZIMSKO ČITANJE 2016/17
Zima nam je, evo, i službeno stigla! Naravno da mi, pasionirani knjigoljupci, čitamo tijekom cijele godine tj. kroz sva godišnja doba, ali ima neka “tajna veza” između zime i knjiga... Onaj savršeni ugođaj kada je vani hladno, kiša ili snijeg, a mi u toplini doma, pod dekicom, uz neki topli napitak uživamo u čarobnim svjetovima, udubljeni u stranice neke dobre knjige. Sigurna sam da svi znate o čemu pričam... ;)
Pa smo vam tako, za “zimsko čitanje” odlučili predložiti nekoliko naslova koji su, na ovaj ili onaj način, vezani upravo na zimu, snijeg, led, ali i Božić i blagdane jer je upravo to, mnogima, najomiljenije razdoblje ovog godišnjeg doba, ako ne i godine.
Odabrali smo od svega po malo; pa tako na listi ima i starijih i novijih naslova, raznih žanrova, knjiga za velike i male i nadamo se da će svatko uspjeti pronaći nešto za sebe.

Evo ukratko i o naslovima koje vam predlažemo; za one najmanje, imamo kultnu bajku “Snježna kraljica” (u prekrasnom izdanju “Znanja”), zatim popularnog Grega (čije avanture, u izdanju Algoritma pratimo već u nekoliko knjiga) ovaj puta u priči “Gregov dnevnik, Snježna groznica “ te, nezaobilazni i sigurna sam, svima nama jako drag Mato Lovrak i njegov “Vlak u snijegu”.

Osim Gregovog dnevnika, a za one koji baš nisu veliki ljubitelji blagdanskog razdoblja, imamo algoritmovu uspješnicu “Kako preskočiti Božić”, Johna Grishama koja ima i odličnu, istoimenu, filmsku adaptaciju. Ipak, usprkos naslovu i ovo je jedna vrlo zabavna, topla, obiteljska priča. Preporuka i za knjigu i za film! Još jedno djelo koje na, pomalo ironičan način progovara o Božiću i svemu oko njega, postavljajući pitanja “Čemu sva to božićna strka?” i “Gdje je nestao mir u srcima?” je i slikovnica za odrasle “U pomoć, Djed božićnjak se vraća”, francuskog filozofa Pascala Brucknera, također u izdanju Algoritma.

Fokus na hit ima tri odlična naslova za ovo, naše zimsko čitanje, a to su, novitet “Pada snijeg” u kojem se nalaze tri isprepletene priče o čaroliji blagdana i poljupcima pod snijegom (autori: J. Green, M. Johnson i L. Myracle ) kao i dva izvrsna trilera megapopularnog Jo Nesba “Krv na snijegu” i “Snjegović”. Uz ove ćete trilere, garantirano, zaboraviti i na zimu i na hladnoću i na loše vrijeme sve dok, u “Snjegoviću”, pratite Harryja Holea u njegovoj istrazi ili, u “Krvi na snijegu” plaćenog ubojicu Olava Johansena (koji je “pozitivno negativan tip” što bi rekao Balašević), a čija se priča odvija upravo u dane prije Boćića, u Oslu.

Kada već spominjemo skandinavske trilere, na listi nam je prisutan još jedan novi triler, švedske autorice Ase Larsson, Prolivena krv, u izdanju Naklade Ljevak. Asa Larsson osvojila nas je svojim prvijencem “Sunčeva oluja”, pa tako vjerujemo da ćemo i Provilenu krv s užitkom čitati. Da malo “razbijemo” ovo krvoproliće, spomenuti ću sada još jednu prigodnu knjigu istog izdavača, a to je “Anđeoska poruka nade” (božićno izdanje), irske mističarke, Lorne Bryne u kojoj ona prenosi anđeoske poruke o nadi (koja i nemoguće čini mogućim), a takve bi nam stvari, u ovom (teškom) vremenu u kojem živima, svima mogle dobro doći.
Na Zimskoj nam je listi i jedan stariji naslov, “Božićni pulover” Glenna Becka, jedna prava, obiteljska, božićna priča koja nas podsjeća na bezuvjetnu ljubav naših najbližih koje često znamo povrijediti, a ponekad to prekasno shvatimo.

“Buybook” je na ovoj Zimskoj listi zastupljen romanom “Snijeg”, poznatog Orhana Pamuka koji je najistaknutiji, suvremeni turski romanopisac. U ovom romanu autor se bavi turskim političkim životom devedesetih godina, a radnja se odvije tijekom tri hladna, zimska dana. Za ovaj je roman Pamuk dobio Nobelovu nagradu za književnost 2006.god.

VBZ nam je vrlo “plodonosan” kada smo kod tematike zastupljene na ovoj listi, pa tako kod njih nalazimo na sljedeće naslove: “Najljepše božićne priče”, zbirku kratkih priča nekih kultnih pisaca kao što su Gogolj, Brecht, Jergović, Capote, Brlić-Mažuranić, Andersen Dostojevski i dr. Tu je i “Božićna potraga”, Julijane Matanović, a od Susanne Tamaro (jedne od troje najčitanijih talijanskih autora u svijetu) imamo roman “Velika jela”; vrlo posebnu knjigu za djecu i odrasle “o ljubavi, vjeri i životnoj hrabrosti”.
Osim ovih “blagdanskih” imamo i dva “zimska” naslova, a to je “Ledena princeza”, Camille Leckberg (jedne od vodećih švedskih autorica trilera) koju smo, vjerujem, mnogi već upoznali kao i zavoljeli njezinu glavnu junakinju, spisateljicu, Ericu Falck koja istražuje zločine u Fjallbacki, malom (ali, jako opasnom ;) ) selu na švedskoj obali. “Ledena princeza” prvi je u seriji trilera o Erici i zločinima u Fjallbacki koji imaju i svoju vrlo uspješnu, ekranizaciju.
Jedan od najljepših “zimskih” naslova svakako je i “Zimski zagrljaj” sarajevskog pisca Gorana Samardžića koji nam, u ovoj autobiografskoj, zbirci priča, na vrlo otvoren i hrabar način prezentira sebe i neke važne događaje u svom životu na relaciji Bg-Sa-Zg; piše o ratu, razvodu, zaljubljivanju, djeci, seksu, ali sve to vrlo direktno i bez uljepšavanja. Treba imati “petlje” (da se, jel, lijepo izrazim ;) ) za ovako se ogoljeti pred čitaocima.

Imamo i roman iz Naklade OceanMore, a to je jedan od njihovih noviteta, “Život djevojaka i žena”, kanadske nobelovke, Alice Munro. Za ovaj smo se roman odlučili iz razloga što se radnja odvija u bespućima (hladne) Kanade u kojima odrasta i promatra svijet oko sebe glavna junakinja, djevojčica Del Jordan.

Iz velikog opusu izdavačke kuće “Znanje” odabrali smo nov-novcat chick lit “Dar za sjećanje”, M. Hill koji je već od naslovnice pa preko sadržaja prava, opuštajuća, zimska priča za ove, blagdanske dane. Za ljubitelje trilera, tu je “Sablast u snijegu”, napeti triler Elisabeth Herrmann koji počinje upravo u snijegom prekrivenoj šumi.
Za mlađu populaciju čitatelja, na listi je YA “Bijela kao snijeg”, S. Simmuka, prvi dio trilogije “Snjeguljica”.
“Znanje” ima i dosta izvrsnih “zimskih” naslova koje smo već mnogi čitali i često spominjali, kao što su obiteljske priče “Ruska zima” D. Kalotay, “Zimski vrt” , K. Hannah, “Sašnjeka”, S. Montefiore i izvrsni “Grad lopva”, D. Bienhoffa.
Nadamo se da smo vam ovim prijedlozima barem malo pomogli u odabiru zimske literature ili vas, možda, podsjetili na neke drage knjige. Naravno da ima još puno, puno odličnih “zimskih” naslova i radnji obavijenih snijegom i ledom, ali bilo bi to previše za samo jednu “zimsku” listu.
Ipak, sigurni smo da će nam i ove zime, u hladnim noćima, srca i duše, grijati neke dobre knjige. Želimo vam svima ugodno čitanje!

(p.s. U prvom mjesecu ide velika zimska, nagradna igra u kojoj poklanjamo neke od spomenutih knjiga zato se nadamo da ste pažljivo čitali tekst.. ;) )

srijeda, 23. studenoga 2016.

Jo Nesbø - Spasitelj (Znanje)

U “Spasitelju“ Hole rješava problem pojavljivanja profesionalnog ubojice u Oslu, Malog Spasitelja, kojeg zadatak dovodi u povezanost s članovima Vojske spasa, jako utjecajne humanitarne organizacije na sjeveru Europe čije ustrojstvo počiva na kršćanskim moralnim vrijednostima. Ali kao da to nije dovoljno. Postoji još čitav niz upitnika iz prošlosti vezanih uz rješavanje problema u odjelu, a Hole je dodatno opterećen novim osobnim porazima. Nesbo je u “Spasitelja“ uključio širok krug likova, što priči daje na dinamici. Kao zanimljivost, spomenimo da je profesionalni ubojica po nacionalnosti Hrvat, a da bi riješio slučaj, Hole čak putuje i u Zagreb. Očito je da Nesbo, kao pisac, gaji određene simpatije prema Hrvatima, što je vidljivo na par odlično odrađenih ulomaka na temu poveznica s pričom o ratnim zbivanjima u Vukovaru. Nesbo je na pravi način upućen u to kako su stvari zapravo izgledale. Također, Nesbo u priči oko rupca, koji je zaštitni znak Malog Spasitelja, daje pravi povijesni pregled nastanka kravate (ili rupca) koji je stoljećima bio znak raspoznavanja Hrvata u mnogim bitkama, najčešće pod tuđim zastavama stranih vladara. Bravo za Nesba!

Za ovaj roman Nesbo je izjavio:
"Tijekom ljeta 2005. dovršio sam Spasitelja, na kojem sam radio više od dvije godine. Nadahnuće za roman došlo je s više strana: dijelom od Vojske spasa, dijelom od opsade Vukovara, dijelom od Plate – bivšeg okupljališta narkomana u Oslu koje više ne postoji. O Vojsci spasa nešto sam naučio sudjelujući na dobrotvornom projektu i koncertu. Priča o mladom plaćenom ubojici iz Hrvatske djelomično je utemeljena na potresnoj priči hrvatskog vojnika koju sam čuo u sklopu rada na publicističkom tekstu Glasovi s Balkana iz 1999."

"U jednoj prilici, jedan je pripadnik Vojske spasa upitao Holea:
“Jeste li vi kršćanin?“
Hole je odgovorio:
“Ne, ja sam detektiv. Vjerujem u dokaze.“"
Upravo su dokazi bili presudni da bi priča u “Spasitelju“ završila na tako trijumfalan način, potpuno neočekivano i van svih granica formalnosti koje se očekuju od jednog policijskog službenika, ali upravo to je Harry Hole…
Svakako nastavljam čitati Nesbove romane, a i vama isto to preporučam!:)


četvrtak, 17. studenoga 2016.

U susret knjizi "Dosegnuti sunce", Paule McLain

Uskoro nam Znanje donosi jednu pravu, književnu poslasticu; roman "Dosegnuti sunce", izvrsne Paule McLain.
Pa da vam malo približim o čemu se tu zapravo radi; dakle, sigurno su neki čitali knjigu "Moja Afrika", autobiografsko djelo Karen Blixten koja opisuje svoje godine provedene u Africi. Ako niste čitali, skoro svi smo gledali istoimeni film s odličnim Meryl Streep i Robertom Redfordom u glavnim ulogama.
Ljubavna priča danske barunice Karen B. koja se zaljubljuje u britan...skog avanturista i lovca na krupnu divljač, Denysa F. Hattona. Njihova ljubav odvija se u prekrasnim, afričkim pejzažima.. (moram spomenuti i moju omiljenu scenu iz tog filma, pranje kose na Nilu  ). E sada, svi se sjećamo kako je Denys svojim avionom povremeno dolazio kod Karen, a ona ga je vjerno čekala na svojoj, afričkoj, plantaži... Nije nam baš puno rečeno što je Denys radio tijekom svojih izbivanja...ok, lovio je krupnu divljač, sudeći prema njegovom zanimanju, ali ne samo to.. ;)
Knjiga "Dosegnuti sunce" otkriva nam dio njegova života za koji, vjerujem, nismo znali jer govori o još jednoj velikoj ženi koja je odigrala važnu ulogu u njegovom životu.
Riječ je o Beryl Markham, pilotkinji koja je oborila svjetski rekord preletjevši Atlantik i bila žena ispred svog vremena.
Naravno, u knjizi je opisan i ljubavni trokut između nje, Karen i Denysa.. A sve to opet, uz prekrasne opise Afrike.
Ja se ovoj knjizi već jako dugo veselim, a vjerujem da je sada već i mnoge od vas zainteresirala!
Brojimo sitno do čitanja...!

(By Morana Mazor)


nedjelja, 6. studenoga 2016.

"Slatke tajne života na selu", Louise Miller

"Slatke tajne života na selu", Louise Miller; Znanje ; osvrt by   Morana M.
:)
Kaže se da ne treba suditi knjigu po koricama...ali, isto se kaže i da iznimke potvrđuju pravila pa, ako uzmemo u obzir te dvije izreke onda je ova knjiga iznimka koja potvrđuje pravilo jer je prilično lako možemo prosuditi po koricama tj. naslovnici.
Meni se, priznajem, svidjela čim sam vidjela najavu; ta nježna plava boja, ozračje tople kuhinje i , naravno, naslov, sve to zajedno djelovalo je tako ugodno i privlačno da sam u tom trenutku znala da ću je čitati.
I sada kada sam je pročitala mogu sa zadovoljstvom ustvrditi da nije iznevjerila moja očekivanja. Dobila sam upravo ono čemu sam se nadala čak i malo više od toga; laganu, šarmantnu priču ukomponiranu u idilično, seosko okruženje, a sve to prožeto mirisima raznih pita, kolača i torti budući da je glavna junakinja, Olivia-Livvy, vrhunska slastičarka.
Na samom početku romana, Livvy živi u radi u Bostonu no, nakon vrlo nezgodne situacije koju izazove u restoranu u kojem radi, seli se u ruralno mjestašce u Vermontu gdje joj živi najbolja prijateljica Beth i tako započinje njezin život na selu...
Poglavlja u knjizi obilježena su po mjesecima u godini, a autorica nam prekrasno opisuje promjene godišnjih doba u kojima je, znamo, puno ljepše uživati na selu nego na betonu gradskog asfalta.
Pa tako čujemo kako nam pucketa lišće pod nogama tijekom jeseni, možemo osjetiti studen zime kako nas štipa za nos i obraze dok se vozimo na saonicama po snijegu...uz opise prirode tu su i prikladna jela i slastice za pojedina doba godine, a sve to zajedno daje ovoj knjizi posebnu atmosferu.
A dok mi uživamo u izmjenama godišnjih doba, naša junakinja Livvy otkriva tajne života na selu; radi u kuhinji pansiona, seli sa, zajedno sa svojim psom, u malu kućicu na imanju, počinje svirati benjo u lokanom bendu tako da osim mirisa hrane i slastica, priču prožimaju i zvukovi muzike i plesa.. Naravno, pojavljuje se i Martin, jer taj život na selu ne bio baš toliko idiličan da tu nema i nekog zgodnog frajera koji zaokuplja pažnju naše cure.. ;)
Njihov odnos, kako to obično biva, ima nekih uspona i padova, nekih skrivenih pa otkrivenih tajni, ali sve je to lijepo osmišljeno i napisano tako da nam ti klišeji baš i ne smetaju.
Kuhinja i kuhanje protežu se kroz ovu šarmantnu knjigu već od naslovnice pa kroz cijelu priču i baš je zato  mogu usporediti sa pripremanjem nekog (ne baš zahtjevnog) kolača po prvi puta; dakle, imamo sve potrebne sastojke (nju, njega, idilično okruženje) koje pomiješamo (početak radnje); onda je tu pokoja poteškoća i strah da to neće dobro ispasti (zaplet) te na kraju zadovoljstvo i ispunjenje jer je sve ispalo i bolje no što smo se nadali (rasplet i happy end).
Naravno da se ovaj "recept" može primijeniti i na druge romane, ali u ovom je slučaju baš apsolutno prikladan jer nas ova knjiga, tijekom i nakon čitanja ispunjava osjećajem ugode i utjehe baš kao i topla pita s jabukama, palačinke s čokoladom ili bilo koja, vama omiljena, slastica.
Napomena: ne čitati na prazan želudac..! :)  Želim vam ugodno čitanje i dobar tek!


utorak, 1. studenoga 2016.

"Posljednje dijete", John Hart

"Posljednje dijete", John Hart, ALGORITAM; osvrt by Morana M. 
:)

Oliver Twist, Tom Sawyer i Huckleberry Finn samo su neki od jakih, dječjih likova koje smo susreli u književnosti i čija smo imena zapamtili, a oni sami, s vremenom su postali puno više od književnog lika, možemo slobodno reći da su postali dio opće kulture.
Svima je njima zajedničko to da su odrasli i prije no što su trebali, najčešće zbog (loših) uvjeta u kojima su živjeli, socijalno- društvenog uređenja određenog vremena, a i zbog jednostavnog razloga- pukog preživljavanja.
Uz bok takvim likovima može stati i trinaestogodišnji Johhny Merrimon, glavni junak ovog romana.
Johhny je imao divno djetinjstvo; uživao je u toplini doma uz brižne roditelje i Alyssu, sestru blizanku. Sve se to ruši kao kula od karata kada Alyssa nestaje, atmosfera u domu mijenja se iz temelja te ubrzo i otac odlazi, a majka se prepušta destruktivnoj vezi s oženjenim muškarcem kao i piću i drogama.
Prošlo je godinu dana od nestanke njegove sestre, Johnny je usamljen i ogorčen dječak koji obavlja sve kućanske dužnosti i pokušava se brinut za majku, ali ne odustaje niti od potrage za Alyssom. Ima svoj razrađeni "sistem" potrage kojemu je apsolutno posvećen, a koji ga dovodi među najlošije primjerke ljudskog roda i gdje se otkrivaju šokantne tajne skrivene godinama.
Osim njega, još samo jedna osoba nije odustala od nestale djevojčice, a to je detektiv Hunt koji je zbog tog slučaja žrtvovao čak i svoj privatni život dok mu je karijera ozbiljno ugrožena.
A onda nestaje još jedna djevojčica i to ponovno otvara sva ona pitanja koja su ostala bez odgovora.
Moram spomenuti kako roman obiluje jakim sporednim likovima čija su razmišljanja, strahovi i boli izvrsno prikazani. Naravno, svi su likovi međusobno povezani, a svaki od njih pokušava riješiti neki osobni problem koji je pak, na ovaj ili onaj način povezan s nestankom Alysse Merrimon. Međusobni odnosi likova pomalo me podsjećaju na Rubikovu kocku;  naime svatko povuče neki svoj potez koji onda utječe i poremeti smjerove djelovanja drugih likova.
U romanu također ima likova koji u nama bude podvojene osjećaje; ne znamo da li da ih mrzimo ili da ih žalimo.. Tu je, prvenstveno, Johnnyjeva majka, sigurno ima mnogih koji bi je oštro osudili jer, nakon nestanka jednog djeteta ona potpuno zanemaruje drugo i gubi se u magli pića i tableta, u vezi s muškarcem koji zlostavlja i nju i Johhnyja.. Ipak, nemojte prebrzo suditi...teško je reći kako bi se bilo tko od nas ponašao u takvoj situaciji dok se zaista u njoj sam ne nađe.. Uostalom, nismo svi isti; nismo svi jaki, ne nosimo se svi na isti način s problemima koje nam život donosi. I u ovakvim slučajevima autor nas odlično vodi kroz priče, iskustva i osjećaje takvih likova pa ih je, zaista teško, zamrziti čak i onda kada to želite.
U ovom kvalitetnom romanu, osim odlične radnje,  nalazimo i vjerne opise okoline, lokacija, loših kvartova, kao i jake emocije, uvjerljive (životne) likove, neočekivane preokrete i iščekivanja koja nas prate do samoga kraja.
John Hart odlično je izgradio ovu priču; nije ovo samo krimić o potrazi za nestalom djevojčicom, u ovoj knjizi autor progovara i o nestalnosti sreće, o zlostavljanju žena i djece, pedofiliji, zanemarivanju, "nedodirljivosti" lokalnih moćnika i svim onim temama koje su intenzivno prisutne svuda oko nas. Teške su to teme, neke je dijelove zaista teško čitati, ali nemojte zbog toga odustati od ove knjige jer, najlakše je zatvoriti oči i okrenuti glavu; a upravo je suočavanje s istinom ono što nam treba ukoliko želimo nešto promijeniti.
Autor je za ovo djelo dobio nagrade E. A. Poe i, najvažniju britansku žanrovsku nagradu Ian Fleming Steel Dager za najbolji triler.
Budući da je John Hart , kroz fikciju tako hrabro prikazao mnoge loše stvari ja vam, od srca preporučujem da i vi, isto tako hrabro, pročitate ovaj izvrstan, slojeviti triler.



nedjelja, 4. rujna 2016.

"Bellman & Black", Diane Setterfield

"Bellman & Black", Diane Setterfield, ALGORITAM; osvrt by Morana M.:)
Pročitala sam prije nekog vremena ovu knjigu, ali nikako da "sredim dojmove" i napišem svoj doživljaj iste, ali sada ću pokušati... Poprilično čudna knjiga.. ali, da krenem od početka.
Prvo, moram reći da sam se jako razveselila kada sam vidjela da je Diane Setterfield (nakon cca. 10.god.) objavila nešto novo; naime, njezin roman "Trinaesta priča" (prema kojem je, 2013.god. snimljen i istoimeni film) mi se prilično svidio pa sam baš željela pročitati i njezin novi uradak.
Ali, ovo je nešto potpuno drugačije.. To odmah napominjem jer znam da su mnogi dijelili moje oduševljenje Trinaestom pričom kada sam pisala osvrt (imamo ga i ovdje na blogu); dakle, vi koji ste čitali ne očekujte ništa nalik tome. Osim, naravno, stila pisanja same autorice koji je i ovdje zadržao onu ugodnu, pripovjedačku notu.
"Bellman & Black" je jedna mračna, atmosferična priča smještena u doba viktorijanske Engleske, pomalo u stilu E. A. Poea posebice jer obiluje gačcima.. A gačci su velike, crne ptice iz porodice gavrana. Priča počinje doživljajem iz djetinjstva glavnog junaka, Williama Bellmana, kada on svojom praćkom ubija jednu iz jata tih crnih ptica.
Gačcima se inače, prema mitologiji, pripisuju razna svojstva, između ostalog (možda zbog njihovog dugog životnog vijeka) naziva ih se "pripovjedačima", a i smatra ih se pticama koje mogu letjeti između svjetova, pa je tako gačac pratioc duše umrlih: "..Ono što predstavlja prepreku ljudima, nije prepreka za gačca. ...To je razlog zašto gačac prati duše umrlih... do mjesta na kojem vam zrak nije potreban, a suša nije problem. Nakon što ondje ostavi dušu koja je napustila tijelo, vraća se ovamo, kroz druge svjetove..."
Ovo je samo jedna od niza crtica o gačcima koje se provlače kroz knjigu u kojoj pratimo život Williama Bellmana koji je, inače, vrlo brzo zaboravio gore spomenuti doživljaj.
Mada, čini se, gačci to nisu zaboravili tek tako..
William je uspješan mladi čovjek koji zna što hoće, vrijedno radi, zasniva mnogobrojnu obitelj sa ženom koju voli te je omiljen među svojim sumještanima.
Ipak, kako to već i bude u knjigama (ali, nažalost i u životu) gotovo preko noći zadesi ga niz nesreća i njegov se život iz temelja mijenja. U tim trenucima, da bi spasio ono najvrijednije što mu je preostalo, William sklapa nagodbu s tajanstvenim strancem koji je uvijek obučen u crno, čijeg se imena ne može sjetiti, a kojeg već godinama povremeno viđa i to samo na sprovodima.
I ta je nagodba sklopljena na groblju, jedne olujne noći, a iz toga nastaje, za ono doba, gotovo neviđen poslovni pothvat- "Bellman & Black"; velebna trgovina u kojoj možete nabaviti sve za slučaj smrti, od najrazličitijih nijansi crnog konca za izradu odjeće za sve faze žalovanja preko crnih konja i kočija pa do nadgrobnih spomenika i ljesova.
Dakle, William Bellman kroz život prolazi potpuno zaokupljen poslom; svaki trenutak u danu pomno mu je isplaniran, ništa ne prepušta slučaju i za svaki problem tu je i rješenje: "Postojao je jedan dio Bellmanova mozga koji se automatski palio i rješavao problem. Je li to bila navika, nešto u čemu se izvještio ili naprosto karakteristika s kojom je rođen, nije mogao reći... Zapravo, bio je tako brz da bi ponekad ponudio rješenje prije nego što je William uopće shvatio da postoji problem."
I tako, tijekom vremena koje ide, nezaustavljivo leti, i života koji, gotovo neprimjetno, prolazi pokraj njega i Bellman se, naposljetku suočava s problemom za koji ne nalazi rješenje, a to je nemogućnost susret s tajanstvenim strancem, kojega je, budući da mu se ne može sjetiti imena, nazvao "Mr. Black."
Što je sve Bellman radio i kroz što je sve prolazio ne bi li pronašao Mr. Blacka; kada ga je i kako, na kraju susreo i što mu je ovaj rekao vidjeti ćete, ako pročitate knjigu koja je, mogli bi reći, jedna velika metafora o životu i njegovoj prolaznosti i koja bi, po meni, bila idealna kao tema čitalačkih klubova.
Idealna stoga što bi bilo jako zanimljivo čuti što tko misli o cijeloj priči i gačcima koji "lete" kroz nju; što gačci predstavljaju;  tko je kako doživio  koji lik npr. ne znam da li uopće postoji neka "glavna" definicija tko je u stvari Mr. Black ili nam je, možda, autorica dala slobodu da priču i likove interpretiramo svatko na svoj način.
Naravno, o svakoj se knjizi može (više ili manje) diskutirati jer svatko od nas likove i priče doživljava drugačije , ali mislim da kod malo koje knjige postoji ovoliko "slobodnog prostora" za interpretaciju kao kod "Bellman & Black".
I to je, za mene, možda čak i ono po čemu se ova knjiga ističe i po čemu ću je pamtiti jer nije da me inače nešto oduševila kao što me (neke) knjige oduševe pa vam ih onda ovdje, od srca, hvalim i preporučujem.
Sami odlučite da li ćete je čitati (i družiti se s gačcima), ali, ako to učinite onda se svakako javite pa da malo zajedno komentiramo sve to skupa jer, kao što sam već napisala, mislim da bi to mogla biti jedna jako zanimljiva i kvalitetna rasprava o životu i smrti (i svemu između), a koju je potaknuo roman "Bellman & Black."


subota, 27. kolovoza 2016.

Chris Carter - Kipar



Izdavač: Leo - commerce

Sadržaj s korica:

Studentica-njegovateljica doživi najveći šok u životu kad otkrije svoga pacijenta, tužitelja Dereka Nicholsona, brutalno ubijenog u krevetu. Ubojstvo izgleda besmisleno — Nicholson je neizlječivo bolestan, ostalo mu je još samo par tjedana života.

Ali ono što najviše šokira detektiva Roberta: Huntera iz losanđeleškog odjela za pljačke i ubojstva je "posjetnica" koju im je ostavio ubojica. Hunter i njegov partner Garcia nimalo ne sumnjaju u to da ubojica pokušava komunicirati s policijom. Ali što je njegova skrivena poruka?

Tada nalaze i drugo truplo novu "posjetnicu".

Prisiljen na neugodnu suradnju s tvrdoglavom istražiteljicom Alice Beaumont, Hunter mora brzo spojiti sve dijelove slagalice... prije nego što Kipar dovrši svoje remek-djelo.

Osobni dojam:

Odličan triler sa svime onime sto pravi triler mora imati, a to je napetost od početka do samog kraja, brutalna ubojstva s veoma neobičnim porukama, te kraj s velikim efektom iznenadjenja. Mislim da će teško itko pogoditi tko je ubojica.

Hvala Morana Mazor na ovoj knjizi! Sad moram citati i ostale Carterove knjige ;)

Ocjena: 5/5

subota, 30. srpnja 2016.

"Posljednja noć u Tremore Beachu", Mikael Santiago

Posljednja noć u Tremore Beachu", M. Santiago; Znanje ; osvrt by Morana M .
(Y)
Ovu sam izvrsnu knjigu pročitala u 2 - 3 dana.. ! A zaista se ne mogu sjetiti kada mi se to zadnji put dogodilo... Ok, trileri jesu moj omiljeni žanr (uz povijesne romane), ali ovaj me totalno oduševio.. Tako da slijedi jedan ful subjektivni hvalospjev ovom romanu... ;)

Volim kada me autorov stil pisanja privuče već na početku, s prvim rečenicama... dok još nemam pojma o radnji... Ono kada ti je gušt čitati rečenicu za rečenicom jer su tako nekako "tople", čitljive i privlačne da te odmah prebace u okruženje o kojem čitaš.
A upravo je to ovdje bio slučaj; već nakon nekoliko prvih odlomaka našla sam se u kući na osami na divljoj, irskoj obali dok se spremala oluja.. Vjerojatno je i to što jako volim kišu i oluje doprinijelo tom mom oduševljenju, ali kako god, tu sam već "pala"...(kao što bi se reklo kod nekog sudbonosnog susreta "You had me at 'Hello!' "... ;)..

I evo, već sam tako spomenula gdje se odvija radnja ove knjige; dakle, malo zabačeno ribarsko selo na obali Irske u kojem naš glavni lik, Peter Harper dolazi nakon razvoda u potrazi za emotivnim mirom i inspiracijom..(inače je uspješan glazbenik).. I tako on provodi dane u svojoj kući na obali, pokušava komponirati, al' mu baš i ne ide.. čeka da mu dođu klinci provesti kod njega ljetne praznike, u mjestu si čak nađe i curu, Judie,  te se povremeno druži sa najbližim (i jedinim) susjedima (do kojih mora ili autom ili podužom šetnjom preko plaže), starijim, simpatičnim bračnim parom o kojima baš i ne zna puno.. Osim, kao što rekoh, da su simpatični.. ;)

I onda ga jedne (naravno) olujne noći, pogodi munja i tu počinje "rock'n'roll"..! Počinje nama, njemu baš i ne jer, nakon što završi u bolnici, ima užasne glavobolje, neobično stvarne noćne i more i sve nešto u tom stilu... Tu se radnja počinje zahuktavati i ja sam se znala zateći kako grozničavo prelazim stranice ne bi li čim prije saznala što se dalje dogodilo..
Autor malo, ali sasvim malo, "koketira" s nadnaravnim, ali u onoj mjeri da događanja opisana u romanu nisu baš potpuno nemoguća- poput prelaska u paralelne svjetove, kraljevstva vilenjaka, malih stvorenja koja žive u travi...Iako, tko sam ja da kažem što je nemoguće.. I tko može tvrditi da mala stvorenja ne žive u travi, ali znate na što mislim..(nadam se ;) )...
To je također jedan od razloga zašto mi se Tremore Beach toliko svidio.. Čak i u svakodnevnom životu susrećemo se i sami sa sličnim pojavama, iako, u nešto manjoj mjeri, ali takve se stvari događaju...Da ne spojlam, kada pročitate (ili ako već jeste) znati ćete na šta mislim (ili već znate).

Stranicu po stranicu, priča ide ka svojoj velikoj završnici (a ja sam već do tada bila potpuno oduševljena) i epilogu koji je odličan "touch" ovoj knjizi jer baš paše saznati što je bilo kasnije i dobit neka objašnjenja tako da u knjizi nema nedorečenosti i pitanja koja ostaju bez odgovora (što me odmah podsjetili na "Minijaturisticu", J. Burton u kojoj toga ima poprilično).

Ovo je prvi roman Mikela Santiaga i uopće me ne čudi kada vidim da su ga prozvali "malim remek-djelom žanra koji je ustanovio Stephen King", ali možda čak, zbog ovog psihološkog aspekta bi to bilo "Stepeh King meets Hitchcock" jer podsjeća, djelomično, i na neke filmske uspješnice ovog velikog režisera.. U stvari bilo bi idealno kada bi upravo Hitchcock mogao ovo ekranizirati.
Mada, ne sumnjam da bi se, ubrzo mogao pojaviti i film, ako već nije u planu..

Tako da ovo preporučujem svima čak i, ako niste ljubitelji trilera ...Nema ovdje serijskih ubojica, krvi na sve strane, obdukcija, karizmatičnih istražitelja s nesređenim privatnim životom i sličnih pojava "klasičnih" trilera.. Ovo je više psihološko- špijunski triler...ali, u stvari nema potrebe za etiketiranjem i žanrovima, ovo je jednostavno odlična, zanimljiva knjiga koja vas uvuče u radnju i podsjeti na sve ono zašto u stvari volimo čitanje!








nedjelja, 17. srpnja 2016.

Alyssa Palombo - Violinist iz Venecije (Znanje)



"Lijepa kći bogatog venecijanskog trgovca Adriana d’Amato posjeduje izniman dar za glazbu te usprkos očevoj zabrani potajice odlazi na satove violine kod slavnog glazbenika Antonija Vivaldija. Strast koju s njim dijeli prema glazbi uskoro prerasta u tajnu ljubavnu vezu. Ali, Vivaldi je svećenik i njegova veza s Adrianom neprihvatljiva je kako u očima Crkve, tako i u očima društva. Oboje su svjesni da će se ona jednog dana morati udati i da će to biti kraj njihove veze, ali nitko ne može predvidjeti niz događaja koji će Vivaldija prisiliti da bira između ljubavi prema ženi i ljubavi prema glazbi. Posljedice tog odabira, kao i Adrianinih odluka, progonit će ih oboje cijelog života na načine o kojima nisu mogli ni sanjati.
Adrianin otac odlučan je pak u namjeri da je uda za nekog bogatog i istaknutog venecijanskog patricija, a zgodan i šarmantan mladić iz ugledne plemićke obitelji samo dodatno zakomplicira stvar…"


Divna knjiga koja vas totalno zaposjedne i ne mozete se odvojiti od nje do samoga kraja. Citajuci slusate divnu melodiju koju proizvodi violina i pratite njene lagane, onda brze i ostre, pa zatim opet lagane tonove koji vam se urezuju u srce, bas kao i Adriani. Melodija violine prati njene osjecaje i prekretnice koje je ocekuju tokom zivota, a vjerujte ima ih puno i nisu lake. Vivaldieva glazba je toliko snazna i puna strasti da Adrianu uspije uvijek zaposjesti, jer ona je ta koja je jedina razumije. Zna o cemu govori svaka nota koju on napise i svaki ton koji odsvira, jer on svira srcem i dusom za nju.
Predivna ljubavna prica puna strasti, smjestena u grad ljubavi - Veneciju, oduzeti ce vam dah i uvuci vas u taj dio svijeta; ljubavnih serenada, voznje u gondolama, te upoznati vas sa zivotom bogatih i siromasnih Venecijanaca.
Moja velika preporuka! Vjerujte, citajuci ovu knjigu necete pozaliti!

Citat:
"Djeca su mi napredovala baš kao i moji nećaci i nećakinje; mogla sam slobodno otići iz Venecije, ali zbog nekog razloga nisam to učinila. Ako ikada bude pravi trenutak za odlazak, mislila sam, znat ću.
I tako sam ostala. I bila sretna. Možda postoji isto toliko vrsta sreće koliko i ljubavi, jer svaki put kad sam pomislila da ta riječ vrijedi za mene, osjećaj nikad nije bio potpuno isti. Možda, razmišljala sam jednoga dana dok sam sjedila u gondoli odlazeći se naći s ..., to znači da sam iskusila mnogo od života."

subota, 2. srpnja 2016.

Ljeto 2016- Čitajte i putujte

Ljeto 2016- čitajte i putujte; by Morana  M.

Dugi dani, tople noći, ljetni mjeseci... idealno za čitanje i maštanje...Pa evo i naših prijedloga za ljetno čitanje.. Ali, naša je ovogodišnja lista napravljena nešto drugačije od samog redanja autora i naslova..
Također, nismo navodili isključivo najnovije knjige jer, koju god knjigu niste čitali, uvijek vam je nova..pa makar bilo izdanje iz prošlih stoljeća.. Birali smo knjige koje smo pročitali i koje vam možemo sa sigurnošću preporučiti.
Budući da znamo da nam je situacija i zemlji (i regiji) takva kakva je i da većina nas baš i nema mogućnosti za neka egzotična, fensi ljetovanja i putovanja u daleke krajeve, odlučili smo vam malo pomoći u ostvarenju snova pa smo listu prijedloga složili prema zemljama- i stvarnim i nestvarnim.. Tu su naravno, i sadašnjost i prošlost i budućnost jer s knjigom nema granica... !
Dakle, udobno se smjestite, odaberite destinaciju i na našoj listi izaberite neki od naslova koji će vas tamo odvesti.. Poletite na krilima mašte! Želimo vam ugodno putovanje i dobar provod!


ITALIJA
"Pod suncem Toskane", Frances Mayes;  ALGORITAM
"Četiri godišnja doba- roman o Vivaldijevoj Veneciji", Laurel Corona;  Naklada Ljevak
"Grijesi obitelji Borgija", Sarah Bower; Znanje
"Časnik za vjenčanja", Anthony Capella; ALGORITAM

FRANCUSKA
"Gospođa Hemingway", Paula McLain; Lumen
"Mala pariška knjižara", Nina George; Mozaik knjiga - čitam i lajkam
"Moulin Rouge", Pierre la Mure; Nova knjiga Rast

GRČKA
"Kad čempresi šapuću", Yvette Manesis Corpon; Znanje 
"Mandolina kapetana Corellija", Louis de Bernieres; ALGORITAM
"Otok", Victoria Hislop; Profil

























































(nastavak na drugoj stranici)



Ljeto 2016- čitajte i putujte (nastavak)


SVJETOVI IZ MAŠTE
"Dom gđice. Peregrine za čudnovatu djecu",Šuplji grad", "Knjižnica duša", R. Riggs; Lumen
"Ispod neba", Kay; ALGORITAM
"Polarno svjetlo", "Tanki bodež", "Jantarni dalekozor", Philipp Pullman; Sysprint

TURSKA
"Čast", Elif Shafak; Buybook Doo
"Memento za Istanbul", Ahmet Umit; HENA COM
"Bludno smeđa", Hande Altayli; HENA COM

JEDNA KNJIGA- RAZNE DESTINACIJE
"Noć u Orient Expressu", Veronica Henry; Mozaik knjiga - čitam i lajkam
"Potpis na svim stvarima", Elizabeth Gilbert; Buybook Doo
"Vrijeme između krojenja", Maria Duenas; Fraktura
"Zov anđela", G. Musso; FOKUS na hit

IRSKA
"Posljednja noć u Tremore Beachu", Mikel Santiago; Znanje
"U krugu dobrih prijatelja", Maeve Binchy; Mozaik knjiga - čitam i lajkam
"Tajno pismo", Sebastian Barry; Profil

ŠKOTSKA
"Tuđinka", Diana Gabaldon; ALGORITAM
"Scotland street", Samantha Young; FOKUS na hit
"Krvava žetva", Sharon Bolton; Znanje

SJ. AMERIKA
"Soba puna snova", Ruta Sepetys; Znanje
"Neka vrsta milosti", Toni Morrison; Profil
"Opake kućanice uživaju u slatkišima", Lorna Landvik; Mozaik knjiga - čitam i lajkam
"Napušteni psi i usamljena srca", Lucy Dillon; Znanje
"Čitateljica u potrazi za sretnim završetkom", Kristina Bivald; Profil

ŠVEDSKA
"Sunčeva oluja", Asa Larsson; Naklada Ljevak
"Kamenorezac", Camilla Läckberg; V. B. Z.
"Tratinčice", Kristina Ohlsson; Naklada Ljevak
"Millennium" trilogija; Stieg Larsson; Fraktura

NJEMAČKA
"Kradljivica knjiga", Markus Zusak, Profil
"Selo prokletih", Elizabeth Hermann; Znanje
"Okus jabučnih koštica", Katharina Hagena; Novela media

ENGLESKA
"Tajne Tudorova dvora", D. L. Bogdan, Mozaik knjiga - čitam i lajkam
"Djevojka iz dvadeseth", Sophie Kinsella; Naklada OceanMore
"Snobovi", Julian Fellowes; Mozaik knjiga - čitam i lajkam
"Otkupnina", Julie Garwood; Mozaik knjiga - čitam i lajkam

KINA
"Carica Orhideja", Anchee Min; Naklada Ljevak
"Snježnica i Tajna Lepeza", Lisa See; Naklada Ljevak
"Šangajska konkubina", Hong Ying; V. B. Z

JAPAN
"Sjećanja jedne gejše", Arthur Golden; Znanje
"Privatni spisi Istočnog dragulja", Maureen Lindley; Profil
"Nagasaki", Eric Faye; Edicije Božičević

ŠPANJOLSKA
"Sjena vjetra", C. L. Zafon; Znanje
"Guernica", Dave Bolling; Mozaik knjiga - čitam i lajkam
"Glasovi Pamana", Jaume Cabre, Fraktura
"Povratak", Victoria Hislop; Profil

RUSIJA
"Zimski vrt", Krisin Hannah; Znanje
"Dijete 44", Tom Rob Smith; Novela
"Zimski dvorac (o Romanovima)", Jon Boyn; Mozaik knjiga - čitam i lajkam
"Tajna povijest Moskve", Ekatarina Sedia; Lumen

EGIPAT
"Nefertiti", "Heretička kraljica", Michelle Moran; Znanje
"Taksi", Halid Al Hamissi; Fraktura

INDIJA
"Shantaram", G. David Roberts; Fraktura
"Pod mramornim nebom", John Shors; Mozaik knjiga - čitam i lajkam
"Hotel Marigold", Deborah Moggach; Znanje

HRVATSKA
"Zlatni mjesec", Larissa Larí Marí Marieta ; HENA COM
"Susjed", "A onda je Božo krenuo ispočetka", Marina Vujčić; V. B.Z
"Djevojka s brucošijade", Matilda Mance