Ninni Schulman, "Kako smo se igrali", Znanje, osvrt by Morana M.
Volim nordijske krimiće ilitiga nordijski noire to znaju već i vrapci na grani (tj. dugogodišnji članovi naše istoimene FB grupe koja je, btw, puno aktivnija nego što su to stranica i blog stranica ☺).
U tom žanru već imamo autore koji su postojano zauzeli sam vrh ljestvice, po njihovim se djelima snimaju filmovi itd., neki su provjereno dobri i svaka im je knjiga zanimljiva (razlike u nijansama)... Neki od spomenutih su našli na priloženoj slici (mislim, njihove knjige ne sami autori ), premda nisu glavna tema posta (preporuka i za njih, mada sam ih već puno puta spominjala - i Bjroka i Borlijnde i Saru Blaedel).
-
Naravno, svako toliko pojavi nam se i neko novo ime koje obećava. I eto nas do glavne teme - knjige "Kako smo se igrali", Ninni Schulman.
Nabrzinu sam proguglala i vidim da je Ninni već jedno od najpoznatihij imena švedskih autora trilera (što bi reć' da se rečenica o "pojavljivanju novih imena" odnosi prvenstveno na naše tržište jer joj je ovo prvi roman objavljen kod nas - toplo se nadam da nije i posljednji).
-
Kako god bilo, ovo je roman koji sam nedavno pročitala i jako mi se svidio! Ima sve one elemente koji se, ok ponavljaju, ali i (katkad) čine kvalitetan nordijski krimić.
Znači, imamo seoce sa stanovnicima koji se, više-manje, međusobno poznaju, naoko je sve vrlo idilično, ali onda nestane dvanaestogodišnji Mattias i eto problema tj. zapleta.
Rasplet kreće godinu dana kasnije (1983.) kad se u svoj rodni kraj vrati bivša policajka Ingrid Wolt koja je, kako to obično biva, prošla kroz teško životno razdoblje pa želi novi početak i, naravno, odluči razriješiti misterij dječakova nestanka.
Priča je zanimljiva, opisi međuljudskih odnosa, emotivnih stanja pojedinaca, roditeljske ljubavi i tinejdžerskih prijateljstava su odlični.
⬇️
Da skratim - velika preporuka, pogotovo ljubiteljima ovakvog štiva.