srijeda, 23. listopada 2024.


 Natalie Jenner, Djevojke iz Bloomsburyja, Mozaik knjiga, osvrt by Morana M.


Ne znam događa li se vama - meni se zna dogoditi, da mi neka knjiga stoji na polici (ili mi često zapadne za oko u knjižnici), ali je ne čitam i premda je knjiga za koju pretpostavljam da bi mi se mogla svidjeti, ona kao da čeka neko "pravo/svoje vrijeme".

(nadam se da ste shvatili o čemu pričam  )


To mi se dogodilo s romanom "Djevojke iz Bloomsburyja", Natalie Jenner (autorica "Društvo ljubitelja Jane Austen).

Čekala je 'svojih pet minuta' i onda sam je nedavno uzela, pročitala i sad ne znam zašto je nisam prije pročitala (no, to je taj "fenomen" s početka posta 🧐) jer se radi o jednoj jako, jako lijepoj knjizi koji vam, od srca preporučujem.

Pogotovo onima koji vole čitati o knjigama, knjižnicama, knjižarama, a znam da nas ima u nemalom broju. Knjiga je idealna za (zimsko) opuštanje, naoko lagana tema - pratimo tri djelatnice starinske, londonske knjižare Bloomsbory books - kroz koju zapravo saznajemo štošta o vremenu u kojemu se odvija radnja.

Godina je 1950. Drugi svjetski rat netom je završio, svijet se obnavlja, dolazi do niza promjena. Staro englesko plemstvo je u panici, na snagu je stupio opaki porez na nasljeđivanje, a ona velebna zdanja s brojnom poslugom treba održavati. To vam je ono razdoblje kad su se engleski plemenitaši masovno ženili s kćerima novopečenih američkih bogataša (oni bi dobili novac, Ameri titule i svi sretni).


Znači vrijeme je promjena, a iste ne zaobilaze ni Bloomsbory books. Knjižarom oduvijek upravljaju muškarci, na zidu od pamtivjeka stoji popis pravila (mislim da ih je preko 50) od kojih se NE odstupa.

Međutim, u pravo su se vrijeme prave žene našle na pravom mjestu! Viven, Grace i Evie rade u knjižari i više ili manje uspješno plove - i privatnim i poslovnim - vodama kojima kormilare muškarci.

Kako su se izborile za sreću u svojim životima i kakav su sjajan plan osmislile da se ostvare i na polju karijere, opisuje nam autorica na stranicama ove knjige.


Još ću samo spomenuti da u knjizi nailazimo i na poznata imena (iz književnosti) toga vremena pa tako upoznajemo ( i ponešto doznajemo) o npr. Daphne du Maurier (autorica kultnog romana /filma "Rebecca"), Samuelu Beckettu itd.

Kao što sam već rekla, po meni je ovo je knjiga baš za gušt knjigoljubaca!


Neke od likova ovog romana imali smo prilike 'upoznati' u "Klubu ljubitelja Jane Austen", ali svaka knjiga ima svoju priču i može se, bez problema, čitati zasebno.